Wielki sukces radomskiego "Grandioso" na mistrzostwach w Niemczech

Młodzieżowa Orkiestra Grandioso z Radomia podczas Mistrzostw Europy Orkiestr w Rastede (Niemcy) zdobyła 1 miejsce oraz Mistrzostwo Europy w paradzie marszowej dowolnej w klasie orkiestr dętych, uzyskując Złoty Medal.

Radomianie uzyskali i inne sukcesy. To 3 miejsce i Złoty Medal w najwyższej klasie trudności za koncert, 5 miejsce i Srebrny Medal w Show - Musztrze Paradnej, 5 miejsce i Złoty Medal za "Przemarsz i grę w miejscu" w klasie Orkiestr Dętych.

Tamburmajorka Julia Rogala otrzymała Złoty Medal za "Przemarsz i grę w miejscu" w klasie orkiestr dętych oraz Złotą Paterę dla najlepszej tamburmajorki w tej konkurencji.

Mistrzowska Parada marszowa trwała 11 minut, podczas których Orkiestra Grandioso zaprezentowała dowolne układy choreograficzne do muzyki marszowej, popularnej oraz nowoorleańskiej.

W konkursie koncertu orkiestra zagrała "Uwerturę 1812" - Piotra Czajkowskiego oraz "Arabesque" Samuela Hazo. W Mistrzostwach udział wzięło 101 orkiestr w różnych klasach i konkurencjach. Wystąpiły orkiestry z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Danii i Austrii. W wyjeździe na mistrzostwa w orkiestrze Grandioso wzięły udział 83 osoby, w tym 75 osób to dzieci i młodzież w wieku 11-24 lata.

Przed Grandioso jeszcze bogaty rok. Muzycy pojadą na warsztaty muzyczne  do Grecji, wezmą udział w Beijing International Tourism Festival w Pekinie (Chiny), dadzą też koncerty listopadowe dla publiczności radomskiej. Po raz pierwszy zagrają też koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Orkiestra Grandioso powstała w 1978 roku. Działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu. Składa się z dzieci i młodzieży w wieku 8 do 24 lat. Jest jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce.

Orkiestrę prowadzi Dariusz Krajewski.

Barbara Koś
ECHO DNIA