Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso po raz trzeci wyjeżdża do Chin

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso leci do Chin, by w dniach 26 września - 5 października wziąć w Pekinie udział w dwóch festiwalach kulturalnych.

Będą to imprezy: Beijing Design Week 2016 oraz 18 Międzynarodowy Festiwal Turystyczny w Pekinie. Grupa 58 muzyków wystąpi z 7 koncertami i paradami.

Będą to m.in. Parada po Dzielnicy Artystycznej 751 D- Park podczas gali otwarcia Beijing Design Week 2016, parada podczas Ceremonii Otwarcia 18 Beijing International Tourism Festival 2016 w Parku Olimpijskim,( transmisja telewizyjna na żywo.), Koncert w Parku Olimpijskim, 2 występy przy Shijingshan Amusement Park i kolejny w samym parku oraz koncert nad jeziorem Pinggu Jinhai.

Orkiestra Grandioso to aktualni Mistrzowie Europy w Paradzie Marszowej. Tytuł uzyskali w lipcu br. na Mistrzostwach Europy w Rastede (Niemcy).

- Cieszymy się, iż udało się nam kolejny raz zorganizować wyjazd do Chin - mówi Dariusz Krajewski, dyrygent Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso i prezes Stowarzyszenia RMO Grandioso. - To duży wysiłek organizacyjny i finansowy. I tu ukłony kieruję w stronę rodziców, którzy mają ogromny wkład w to przedsięwzięcie oraz kolejne ukłony w stronę prezydenta miasta Radomia oraz Rady Miasta za wsparcie naszych działań. W organizacji i promocji naszych występów pomogła także Ambasada RP oraz Instytut Polski w Pekinie.

- Zaprezentujemy to, co robimy najlepiej w Europie, czyli parady oraz koncerty w różnych częściach Pekinu przy atrakcjach turystycznych – podkreśla Dariusz Krajewski. - W programie naszych występów znajdą się zarówno przeboje światowe jak i tradycyjna muzyka polska. Dla chińskiej publiczności przygotowujemy też niespodziankę, czyli orkiestrową aranżację chińskiej popularnej piosenki. Próby do wyjazdu trwały już od połowy sierpnia. Zaczęto je podczas warsztatów muzycznych w Grecji, a ostatnie szlify są czynione w MDK-u i na nowym boisku PSP13 w Radomiu. Praca jest i musi być bardzo intensywna, gdyż radomianie wystąpią na paradzie podczas Chińskich Świąt Narodowych.

Będzie więc transmisja telewizyjna na żywo, a w Chinach oglądalność takich programów to około... 400 milionów widzów!

Jak przypomina nasz rozmówca, będzie to już trzecia wizyta orkiestry Grandioso w tamtym rejonie, po festiwalach w Hong Kongu, Szanghaju i Luoyang. Ostatni raz muzycy byli w tym państwie w 2014 roku. Skład orkiestry się zmienił tak bardzo, że z tamtej grupy młodzieży ponownie pojedzie tylko 5 osób.

Dla radomskiej publiczności orkiestra zaprezentuje się natomiast podczas koncertów 19, 20 i 21 listopada. Będzie to koncert zatytułowany Grandioso - Uwertura 1812 - bilety będzie można kupić już w październiku. Jeśli ktoś nie może się doczekać z rezerwacją miejsc to już teraz można kupić bilety na koncert Orkiestry Grandioso, który odbędzie się 26 listopada w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Plany na rok 2017 obejmują wyjazdy na fiestę Las Fallas w Walencji, Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Rumunii oraz mistrzostwa orkiestr w Holandii.

- A gdyby ktoś chciał dołączyć do Orkiestry Grandioso to zapraszamy we środy o 17 i soboty o 10 do MDK-u na Słowackiego 17 – zachęca Dariusz Krajewski.

Orkiestra Grandioso powstała w 1978 roku. Działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu i składa się z dzieci i młodzieży w wieku 8 do 24 lat. Jest jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce.

Jako jedyna orkiestra wygrała 11-krotnie Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Jest także jedną z największych młodzieżowych orkiestr w Polsce, liczącą ponad 160 osób podzielonych na trzy grupy:początkujący, Małe Grandioso oraz Orkiestra Grandioso. Jest jedną z lepszych orkiestr europejskich, czego dowodem są liczne nagrody zdobywane na konkursach.

Barbara Koś
ECHO DNIA